Rändamisest teadliku turismikorralduseni Eestis

Neljapäeval 29. novembril käis kutsehariduskeskuses rääkimas meile Heli Tooman. Heli on turismimajanduse dotsent Tartu ülikooli Pärnu Kolledźis. Heli Tooman on ka raamatu “Eesti turimi 100 aastat” autor. Ta rääkis meile lühidalt raamatu sisust ning andis meile kui turismiõpilastele ka mõned head soovitused elus edasi minemiseks.

Eesti turismi 100 aastat

Heli hakkas turismiga tegelema, sest ta oli unistanud tööst, kus saab suhelda inimestega ja näha teisi maid ning julgustab ka meid enda unistusi täide viima ja nende poole pürgima. Heli on koostanud turismialaseid õppematerjale, läbi viinud palju seminare, koolitusi ja kirjutanud raamatuid. Seega kirjatöö ei ole olnud talle võõras. Raamatu idee sai alguse kui Heli oli reisil Madagaskaril ning raamatusarja EV100 eestvedaja Tiit Pruuli talle raamatu kirjutamise ettepaneku tegi.  Loomulikult oli Heli kohe nõus osalema ja nii alustatigi tööga. Ta ütleb: “See raamat Eesti turismist on eelkõige tänuavaldus kõigile Eesti elanikele, sest ilma meie ühise hoole ja asjaliku tegevuseta poleks turismi arendamine Eestis olnud võimalik ega ole seda tulevikuski. Sellise tõhusa ühistöö tulemusena on Eesti saanud maailmas üha tuntumaks ja ihaldusväärsemaks paigaks, mida mitmesugustel põhjustel külastatakse, imetletakse, nauditakse, usaldatakse ning kuhu soovitakse tagasi tulla ja mida soovitatakse sõpradele.”  Jätkab ta Lennart Meri mõtteteraga: “Mis on reisimine? Koju tulles tahan alati kellelegi tõendada, et maailm on kübeme võrra parem kui teele asudes, sest ta on nüüd niidiotsa võrra seotum.”

HeliTooman.jpg

Raamat “Eesti turismi 100 aastat” räägib Eesti riigis korraldatud turismist, tähtsamatest inimestes turismi ajaloos, kes siiani on jäänud tahaplaanile. Heli viis läbi 40 intervjuud erinevate tähtsate isikutega. Näiteks Eesti esimese turismiameti direktori Voldemar Prometiga. Ta sõnas ka, et on väga palju elulooraamatuid kuulsustest kuid turismiedendajad on jäänud siiani tagaplaanile. Raamatus on turismijuhtimisega seotud inimeste pilte ja mõtteid. Tähtis roll raamatu kirjutamisel oli ka Piret Toometil, kes on aegade jooksul läbi viinud palju erinevaid uuringuid Eesti turismis.

HTooman rääkimas.jpg

Turismi on nimetatud sportingu intelligentsemaks haruks aastal 1925. Varem sellist sõna nagu “turism” ei esinenudki ning öeldi vaid reisimine ja rändamine. See on inimese eluga alati kaasas käinud meie eluaegade algusest. Põhjused selleks on küll erinevad. Sõna “turism” hakati ametlikult kasutama alles aastal 1930. Eestisse jõudis see alles peale iseseisvumist.

Turism on tähtis, sest see annab tööd paljudes erinevates valdkondades. See muudab inimeste elukvaliteeti ja parandanud elukeskkonda. Meil on palju rohkem tegevusi ja võimalusi. Turism kui majandusharu pakub Eestis tööd umbes 100000 inimesele.

HTooman rääkimas2.jpg

Viimasel ajal on räägitud palju Aasia turistidest, ka Heli mainib, et Aasia turistide osakaal on Eestis suurenenud ning see on meile ainult kasulik.

Lõpetuseks annab Heli meile väikse vihje kuidas kindlustada enda tulevikku, samas ka muuta paremaks teenindust ja turistide vastuvõtmist Eestis. Ta rääkis näite, kus tavalise rannaräiku hoidja kohale kandideerimiseks oli vaja vähemalt nelja keelt suhtlustasandil. Teises näites täi ta välja kuidas Tallinna restoran oma klientide seas kuulsust kogus. Seal restoranis kõneleti kahtteist erinevat keelt, mis tähendas, et klient sai alati emakeelse teeninduse.  Kui vanasti piisas turistide meelitamiseks vaid meie odavatest hindadest, siis nüüd peame selle nimel ka pisut vaeva nägema.

Heli Toomani ettekanne oli väga mõtlema panev ja me täname väga teda huvitava esitluse eest.

 

Marta Naumanis

TK17

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s